fbpx

A Kormány kiemelt célja, hogy a foglalkoztatást tovább növelje Magyarországon, különösen az olyan – foglalkoztatás szempontjából hátrányos helyzetű – társadalmi csoportoknál, mint a kisgyermekes anyák. Esetükben növelni kell a munkaerő-piaci aktivitást, képzéssel, mentorálással be kell vonni őket már rövidtávon a munkaerőpiacra.

Az eddigi intézkedéseknek köszönhetően nagymértékben bővült a nők foglalkoztatása: míg 2010-ben a 15-64 éves korosztály mintegy fele dolgozott csak, tavaly már közel kétharmaduk. Természetesen a célunk ezzel a programmal is az, hogy még többen lépjenek be a munkaerőpiacra a nők közül is és az újonnan megszerzett képzettségük révén tartósan el is tudjanak helyezkedni.

A kisgyerekesek aktivizáláshoz a mai nappal új munkaerő-piaci programot indítunk, ami a képzésük révén hozzájárul a munkaerő-tartalék aktiválásához is. A GINOP-5.3.13-20-2020-00001 „Kisgyermeket nevelő szülők képzésének elősegítése, ösztöndíja és elhelyezkedésük támogatása” program lehetőséget és motivációt kínál a kisgyerekesek számára, hogy a szakmaváltáshoz, vagy a korábbi foglalkozásuk folytatásához szükséges képzésbe bekapcsolódjanak.

A programban naprakész ismereteket szerezhetnek, fejleszthetik kompetenciáikat a gyermeknevelésre jutó ellátás időszaka alatt, ezzel támogatva munkába való visszatérésüket és foglalkoztathatóságuk javítását.

Kiemelt célcsoportot képeznek az alacsony iskolai végzettségű, vagy szakképzettséggel nem rendelkező kisgyermeket nevelő szülők.

Ki igényelheti ténylegesen az ösztöndíjat?

  • aki elmúlt 18 éves,
  • csecsemőgondozási díjban, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozást segítő ellátásban, vagy gyermeknevelési támogatásban részesül
  • Magyarország területén, de nem Budapesten vagy Pest megyében él,
  • rendelkezik ügyfélkapu regisztrációval és bankszámlával,
  • iskolai végzettsége nem haladja meg a középfokú végzettséget,
  • szakképzettséggel nem vagy legfeljebb középfokú szakiskolai végzettséggel vagy a támogatási igény benyújtásának événél legalább 15 évvel korábban megszerzett szakképesítéssel rendelkezik,
  • jelentkezéskor legfeljebb 3 hónapja folytat tanulmányokat.

Milyen képzés esetén járhat ösztöndíj?

  • általános iskola 5-8. osztályainak elvégzésére irányuló képzés,
  • középfokú oktatási intézmény 9-12. osztályainak elvégzésére irányuló képzés,
  • iskolarendszerű oktatásban vagy felnőttképzés keretében megvalósuló, az Országos Képzési Jegyzékben szereplő szakképzés esetén.

Az ösztöndíj támogatás mértéke legfeljebb 12 hónapig havi 100 ezer forint, amely egyebek mellett a képzés helyszínére történő utazást és a gyermekfelügyelet költségeit is kompenzálja.

Fontos, hogy az ösztöndíj összegéből – a képzés sikeres elvégzésének ösztönzése céljából – minden hónapban 40 000 Ft visszatartásra kerül, amelyből 20 000 Ft a képzést lezáró vizsgán való részvétel igazolását követően, a fennmaradó 20 000 Ft pedig a képzés sikeres, hivatalos dokumentummal igazolt elvégzése esetén kerül egy összegben folyósításra.

A program a képzés eredményes elvégzését mentori tevékenység biztosításával is segíti. A minél sikeresebb bevonás érdekében védőnőket is alkalmazunk, akik munkájuknál fogva közelebbről ismerik a célcsoportot, ezáltal hatékonyabban tudják elérni a kisgyerekes anyákat.

célcsoportba tartozó kisgyermekes szülőknek emellett – a munkaerőpiacra történő sikeres visszatérésük elősegítése érdekében – lehetőségük van támogatott nyelvi (angol, német, francia, olasz, spanyol, orosz nyelvből) vagy informatikai képzésben történő részvételre is.

A projekt célja, hogy 2022. december 31-ig legalább 2 500 kisgyerekes anya képzése valósuljon meg. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg mintegy 3 milliárd forint.

A programot a Magyar Államkincstár az OFA Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal együtt valósítja meg.

Az ösztöndíj támogatás és a támogatott képzésbe történő részvétel iránti kérelmeket a célcsoporttagok a mai naptól (október 21.) nyújthatják be a Magyar Államkincstár weboldalán újonnan kialakított felületen.

Tehát annak a kismamának, aki részt szeretne venni a programban és megfelel az említett feltételeknek, fel kell vennie a kapcsolatot az ofa.hu oldalon található elérhetőségeken a helyileg illetékes mentorokkal.

Bízunk benne, hogy sokan élnek a lehetőséggel, hiszen ez a program egy nagyon jó lehetőség arra, hogy az alacsony képzettséggel rendelkező kismamák minél könnyebben jussanak munkához a gyereknevelést követően.

FORRÁS: OFA Nonprofit Kft.