fbpx

2023.11.29-én este 17:30-kor a SZÁM-PONT KFT Szalonjában a vállalkozások generációváltásáról Lambertné Katona Mónika, közgazdász, a Zalaegerszegi SZC Csány László Technikum szakmai igazgatóhelyettese tartott előadást. A program házigazdája Csalló Andrea a VOSZ Női Szekciójának Zala Vármegyei csoportvezetője a generációváltó vállalkozásoknak kívánt a konferencia témájával segíteni. A generációváltás gondozandó ügy, támogatása egyrészt fontos a vállalkozások piaci fennmaradása, másrészt a magyar gazdaság fejlődése szempontjából is. 

A generációváltó vezető hogyan lehet sikeres egy családi vállalkozásban?

Pódiumbeszélgetés keretein belül beszélgettünk Böjte Sándor Zsolt a Böjte Ékszerész Kft ügyvezetővel, Zalaegerszeg MJV képviselőjével. Betekintést engedett a családi vállalkozás színfalai mögé, mesélt a családi vállalkozás elindulásáról, nehézségeiről, sikereiről és a szülői vezetői mintákról és a fiatal generáció felelősségéről.

Saját példáján keresztül megtudhattuk, hogy a generáció váltás már a gyermekkorban kezdődik, szinte magába szívta a családi légkörrel, a vállalkozás a család központjában áll, ekörül zajlanak ma is a mindennapok. A tanulmányok befejezése után a megszerzett tudással kezében, nagyvállalatok, multik, külföldi cégek csábító lehetőségeket kínáltak, ami mint a legtöbb mai fiatalnak igen csábító lehet egy vidéki vállalkozáshoz képest. Ő mégis Zalaegerszegen maradt, haza húzta a család, szerelem, barátok. A visszatérés a gyökerekhez nem mindig zökkenőmentes. Megtalálni a kompromisszumot a generációs felek legnagyobb feladata. Friss ismeretekkel felvértezve, új eszköztárral, gyorsabb megoldásokkal tudnak időt nyerni a cégek a különböző munkafolyamatokban, mégis vannak területek, amikben a hagyományos bevett utak a célravezetőek. Egymásra figyeléssel, elfogadással, megértéssel együttműködés érhető el. Kiemelendő az elhivatottság és családi összetartó erő, ami a mai családi vállalkozásukat összefogja és erősíti a nehéz időkben is.

Miért aktuális ma a vállalkozások generációváltásról beszélni?

Magyarországi adatok alapján a mikrovállalkozások több mint 45 %-a, a kisvállalkozások közel egyharmada, míg a középvállalkozások 18 %-a áll generáció váltás előtt, a vállalkozások többsége hazánkban családi vállalkozás, melyek elszigetelten harcolnak a tovább öröklés kérdésével. Európa nyugati országaiban a kérdést tekintve sokkal előrébb járnak, sok esetben már a harmadik generáció veszi át cégvezetést. A hazai tendencia azt mutatja, hogy nincsenek mankók, jól bevált utak a felmerülő nehézségek leküzdéséhez kész megoldáscsomagok. A tulajdonosok zömében 60-70 éves korban nyugdíj előtt gondolkodnak el az utódláson, vagy a kimerültség motiválja a továbbadás gesztusát. Vannak esetek, amikor a jogutódlás családon belül zajlik, vagy kinevelődik a cégen belül egy új vezető generáció, harmadik esetben a vállalatot értékesítik. Amennyiben nincs jogutód, végelszámolásra kerül a cég. A tudatos generációváltás tervezést és a jövőre nyitott szemléletet igényel. A vezető céghez való erős érzelmi kötődése, az autokrata egyszemélyes vezetési stílus, illetve hogy a jól bevált gyakorlat és az ösztönök vezérlik- megnehezítheti a generációváltás folyamatát.

Lakatosné Lukács Zsuzsanna a VOSZ Női Szekciójának elnöke elmondta, hogy a téma aktualitása igen sürgető napjainkban. Figyelmet kell fordítanunk arra, hogy a közeljövőben a magyar KKV szektor talán egyik legfontosabb kihívása a vállalkozások sikeres generáció váltásának megvalósítása. A VOSZ Női Vállalkozói Szekció a vállalkozások érdekeinek képviseletére jött létre 2022. novemberében. Egyik legfontosabb kihívásnak tartják a szakpolitikai döntéshozók elé tárni olyan vállalkozásokat érintő családpolitikai, szociálpolitikai területeket érintő kérdéseket, melyek a gazdaságot erősítik. Gondozandó ügyként több mentorprogramra, egyéb segítségnyújtásra lenne szüksége hasonló helyzetben lévő vállalkozásoknak

A rendezvény online térben nyitott volt a témában érintettek számára, illetve az alábbi linken ingyenesen elérhető: https://youtu.be/dUka5AcGOQs

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.